top of page

LÜÜDI LOITSUD

Miikul Pahomovi toimetatud lüüdi rahvaluule kogumik pealkirjaga ”Kondan kalndan” sisaldab Kuujärve lüüdilaste loitse, lastesalme, itkusid, ütlemisi ja nendega seotud jutte. 

Ainestik on peamiselt kogutud Kuujärve lüüdilastelt. Kogujaks on M. Pahomov, kes on need pannud paberile ja lindistanud Kuujärvel, Aunuse linnas, Petrozavodskis ja Helsingis aastatel 1988-2007.

 

Kuujärve lüüdilaste rahvaluulekogumiku, mis on samal ajal ka Kuujärve lüüdi murde keelenäidete kogumik, väärtus on selles, et kunagi varem pole omaette raamatuna avaldatud ei Kuujärve rahvaluulekogumikku ega ka keelenäiteid. Kuujärve rahvapärimus on jäänud kogujatele ja lugejatele kättesaamatuks, sest seda pole ära trükitud ka sarjas ”Suomen kansan vanhat runot” (’Soome rahva vanad runod’), mis muidu sisaldab küll teiste külade lüüdi ainestikku. Pahomovi korjatud ja toimetatud Kuujärve küla ainestik täidab selle lünga läänemeresoome keele- ja kultuuripildis. Raamat on abiks tänapäeva lüüdilastele, kelle keel kuulub ohustatud soome-ugri keelte hulka; raamat aitab säilitada ja edasi viia muinasaegset hingelist ja kultuurilist pärimust. 

bottom of page